TattooPoland

Tatuaż old school

TATUAŻE TYPU „OLD SCHOOL”

Oldschool czyli tatuaż tradycyjny, na początku rozwoju tego tatuażu główną tematyką były wartości patriotyczne i podobne motywy, głównie wybierali je marynarze, żołnierze marynarki wojennej. Najczęściej były to tematy: żaglowce amerykańskie, flagi, serca z napisem, kotwice, czaszki, rekiny. Właściwie obecnie tatuaże tego typu dotykają różnych tematów, w zależności od pomysłów klientów. Old schoolowe tatuaże charakteryzują się grubymi, czarnymi liniami, a wypełnienia wykonywane są charakterystycznymi kolorami. Tatuaże oldschool charakteryzują się dokładnością, czytelnością i przejrzystością.

HISTORIA TATUAŻU OLD SCHOOL

W dzisiejszych czasach już praktycznie nikogo nie zaskoczą żywe obrazy w postaci tatuaży na ciele. Trudno sobie nawet wyobrazić, że w sztuka tatuażu ma już 5 tys. lat. Można sobie wyobrazić, jak naukowcy byli zaskoczeni, kiedy znaleziono w egipskich piramidach w Gizie wytatuowane mumie. Tatuaż tatuaż wcześniej był stosowany do oznakowania szpiegów. Rzymianie oznaczali tatuażami niewolników i kryminalistów. Kobiety na Borneo nosiły tatuaże na przedramieniu, oznaczały one indywidualne predyspozycje, tatuaż stosowany był również jako amulet. Wzory na nadgarstkach i palcach miały odpędzać choroby, tatuowane symbole oznaczały również przynależność do klanu lub społeczności. Tatuaż znikną na początku z kultury zachodniej, jednakże został na nowo odkryty w 1891 roku, gdy do Londynu zostały przywieziony książę Giolo, mocno wytatuowany Polinezyjczyk. Kolejnym ważną datą jest rok 1891 kiedy to opatentowano pierwszą elektryczną maszynkę do tatuowania, dzięki temu tatuowanie stało się łatwiejsze i bardziej opłacalne dla większości ludzi. Wcześniej proces ten był wykonywany ręcznie, a więc była to sprawa bolesna i długa. Tatuowanie w plemionach wiązało się najczęściej z techniką nakłuwania, niektóre plemiona wprowadziły barwnik w zadrapania.
W pewnym momencie tatuaż był utożsamiany z żeglarzami, kryminalistami i więźniami, dlatego też wyższe sfery unikały tego typu zdobień na początku XX wieku. Tatuaż przestał być akceptowanym wizerunkiem. Sytuacja tatuażu poprawia się dopiero pod koniec lat 60, gdy gwiazdy zwłaszcza muzyki zaczęły pokazywać tatuaże. Obecnie jest to bardzo modna forma zdobień.

HISTORIA POWSTANIA STYLU OLD SCHOOL

Pierwsi europejscy żeglarze ujrzeli tatuaże na ciałach aborygenów zamieszkujących wyspy Polinezji. Spodobała się im ta sztuka zdobienia ciała, chcieli zaczerpnąć u wyspiarzy ich wiedzy o sztuce tatuażu. Na dzień dzisiejszy najbardziej zbliżoną techniką Aborygenów jest styl noszący nazwę polinezja. Ojcem założycielem techniki old skula jest amerykański odkrywca Norman Kate Collins (1911 — 1973), znany na całym świecie pod pseudonimem „Sailor Jerry”. W okresie swojej służby Sailor Jerry był w różnych miejscach na kuli ziemskiej, ale najbardziej spodobały mu się niezwykłe tatuaże mieszkańców Południowo-Wschodniej Azji. Od tamtej pory młody człowiek wpadł na pomysł otwarcia własnego salonu tatuażu. Po zakończonej służbie morskiej Norman wynajął niewielkie pomieszczenie w Chinatown Honolulu, gdzie zaczął przyjmować klientów, którzy chcą ozdobić swoje ciało niezwykłymi rysunkami. Sailor Jerry stopniowo opracował własną technikę, która obecnie nazywa old school. Głównym tematem tatuaży old school są motywy związane z morzem: kotwice, jaskółki, róże, czaszki, duże syreny, serca, przebite strzałami. W sumie, old school — jest to zestaw znaków i obrazów, które chcieli uchwycić na sobie marynarze XIX-XX wieku. Szkice tatuażu old school różnią się bogactwem kolorów i szerokimi czarnymi konturami.

RÓŻNORODNA SYMBOLIKA W STYLU OLDSCHOOL

Jednym ze znanych motywów jest róża, klasycznym jej przesłaniem jest oczywiście miłość, często występuje sama lub z dodatkami sztyletu, czaszki, czy ptaków. Kolejnym znanym motywem jest sztylet oznaczający symbol sprawiedliwości, śmierci, czy wojny, często można zauważyć taki tatuaż na przykład u personal wojskowego. Tatuaż old school z sercem to też dobrze znany motyw, najczęściej jest podpisany imieniem ukochanej osoby. Tatuaż żółw jestem symbolem doświadczenia marynarza, tatuaż linia występuje najczęściej oplatając nadgarstek, oznacza stopień pokładowego, czyli tutaj przede wszystkim symbolika dotycząca zawodu marynarzy. Tatuaż gwiazda symbolizuje szczęście, dla marynarzy dawała poczucie, że zawsze znajdą drogę do domu.

Napisz do nas

Wypełnij formularz kontaktowy i napisz do nas już teraz.

Error: Contact form not found.

Follow us on Social Media